Kayak özellikle daha önce hiç denememiş olanlar için biraz ürkütücü bir spor dalı sayılabilir. Tecrübeli olmanız tehlikelerin ortadan kalktığı anlamına gelmiyor ancak her spor dalında olduğu gibi kayakta da tecrübeli ve profesyonel olmanız sizi daha bilinçli yapıyor. Tabii bütün bunlar için tüm tedbirlerinizi almış olmanız gerekir. Peki, nedir bu güvenli kayak için bilinmesi gerekenler?

Öncelikle kayak yapmaya başlamadan önce mutlak suretle ısınma hareketleri yapmalısınız. Nasıl ki bir spor salonuna gittiğinizde spora başlamadan önce vücudunuzu ısıtacak hareketler yapıyorsanız aynı durum kayak için de geçerlidir. Sebebi de sakatlanma riskinizi engellemektir. Isınan vücut daha esnek olacağından hareket özgürlüğünüzü arttırır. Eğer önünüzdeki bir-iki saat içinde kaymayı planlıyorsanız öncesine midenizi yoracak ağır yiyecekler tüketmemelisiniz. Çünkü tükettiğiniz ağır gıdalar sizi kayak sırasında zorlayacak ve enerjinizi de düşürecektir

Guvenli-Kayak

Bütün bunları yaparken bol bol sıvı tüketmeniz gerektiğini de unutmamalısınız. Malum kayak son derece fazla enerji harcamanıza sebep olan bir spordur. Dolayısı ile kaybedeceğiniz enerjinin yanında sıvı kaybını da dengelemeniz gerekir. İlk kez kaydığınız bir pistte olsa ya da sürekli kaydığınız bir pistte olsa her zaman uyarı levhalarına karşı algılarınızın açık olması gerekir. Çünkü bu şakaya gelecek ya da atlanacak bir ayrıntı değildir. Levhaları dikkate almamanız hayati tehlikelere bile yol açabilir.

Güvenli bir kayak için son olarak basit ama son derece önemli olan kurallardan biri de mola vermektir. Nasıl yani dediğinizi duyar gibiyiz. Ama kayak yaparken yorulduğunuz anda mola vermeniz son derece önemlidir. Yorulduğunuz halde dinlenmeden kaymaya devam etmenin ve nefesinizi zorlamanın hiçbir anlamı yoktur. Bu performansınızı düşürmekten başka hiçbir işe yaramaz ve bunun yanı sıra aradığınız hazzı da bulamazsınız. Unutmayın dinlenmek ve soluk alış verişlerinizin normale döndüğünden emin olmadan kaymaya devam etmemek önemlidir.