HakkimizdaKış sporları arasında adrenali en yüksek ve en heyecan verici sporlardan biridir kayak. Kimileri korku ile karışık yaşattığı heyecanı severken kimileri bembeyaz karlar üzerinde süzülerek zirveden aşağı inmenin hazzını başka hiçbir şeyde bulamadığı için kayakı tercih ediyor. Her durumda kendinizi masalsı bir rüyanın içinde bulmanız içten bile değil. Burada kayakla ilgili doğru bilinen yanlışları anlatmaya çalışırken aynı zamanda kayakın bilinmeyen yönlerini de aktarmaya çalıştım.

Kayakta tecrübeli olmanız hemen her ayrıntıyı bildiğiniz ya da hiçbir şeyi gözden kaçırmadığınız anlamına gelmez. Herkesin her zaman öğreneceği yeni şeyler mutlaka vardır. Kayaka yeni başlayanlar ya da başlamayı düşünenler için özellikle rehber niteliği taşıyan bu bilgilere bakmanız size mutlaka çokça fayda sağlayacaktır. Yıllarca hem yurtiçi hem de yurtdışındaki birçok kayak merkezini kullanmış hemen hepsinin pistlerini deneyimlemiş biri olarak birçok tecrübe edindim.

Hangi aşamada olan kayakçının nerelerde kaymasının daha doğru olacağı, imkânlar çerçevesinde yurtiçinde kaymayı tercih ediyorsa hangi pistlerin ona uygun olacağı, seçimini yurtdışından yana kullanmak istiyorsa hangi kayak pistlerini tercih etmesi gerektiği konusunda yol gösterici olmayı amaçlıyorum. Pistlerle ilgili bilgi vermenin yanı sıra kayak için gerekli malzemeler ve doğru kayak malzemelerin neye göre seçileceği gibi konularda da size yardımcı olmaya çalışacağım.

Özellikle yeni başlayanların tecrübeli olmamaktan kaynaklı sakatlanma riskleri daha yüksek olduğundan malzeme seçiminde ekstra özen göstermelerini mümkünse tecrübeli biri ile kayak alış verişine gitmelerini öneririm. Mesela kayak ayakkabısı bu anlamda büyük önem taşıyor. Çünkü genelde ayaklarına oturmayan seçimler yaptıkları için ayakkabının kayak sırasında ayaktan çıkma ya da hareket özgürlüğünüzü kısıtlama gibi risklerini minimum seviyeye indirmeniz gerekir.

Benim gibi sizin de hayatınızda kayak bir tutku haline gelmişse, yurtdışı dâhil birçok kayak pistini deneyimlemiş ve hala yeni yerler keşfetmek istiyorsanız gelin bu yolculuğa birlikte çıkalım. Her ne kadar kayak benim hayatımın merkezinde yer alsa da, onunla ilgili bilmediğim bir şey kalmadığını düşünsem de yeni bir çift gözün edindiği tecrübeler bana mutlaka bir şeyler katacaktır. Hiçbir şey olmasa aynı adrenali yaşayıp, heyecanımızı paylaşabiliriz.