Kış denilince akla gelen ilk şey hiç kuşkusuz bembeyaz kardır. Kimileri karın tadını daha küçük ve kendi çapında eğlenceler ile çıkarmaya çalışırken kimileri kardan daha profesyonel anlamda faydalanmayı ve bunu bir spor olarak değerlendirmeyi tercih ediyor. Siz de bir kayak sever iseniz, kayakı layıkıyla yapmak ve güvenliğiniz adına doğru malzemeleri kullanmayı istiyorsanız kayak malzemesi seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmelisiniz.

 

Kayak Montu

Kayak-malzemeleri1Elbette öncelikle sizi soğuğa karşı koruyacağına inandığınız bir kayak montu tercih etmelisiniz. Rüzgârı ve karı geçirmez olmasının yanı sıra, montunuzun kapüşonlu ve nefes alıyor olması da önemlidir. Ayrıca bel bölgesinin, kol manşetlerinin ve boyun kısmının da dar olması kayak montu seçerken dikkat etmeniz gereken ayrıntılar arasındadır. Montunuzun altına başka kıyafetler de giyeceğinizi göz önünde bulundurarak hareketini kısıtlamıyor olmasına da özen göstermelisiniz.

 

Kayak Pantolonu – Tulum

kayak-malzemeleri2Kayak pantolonunuz da en dışta kalacak kıyafetlerinizden olacağı için hemen hemen kayak montunda aradığınız özelliklerin hepsi kayak pantolonunuzda ya da tulumunuzda da olmalıdır. Tulum genelde kayaka yeni başlayanlar ya da çocuklar için tercih ediliyor. Profesyonel bir kayakçı iseniz, montunuzun altına yüksek bel bir kayak pantolonu tercih etmeniz sizi soğuğa karşı daha iyi korurken aynı zamanda tulumdaki gibi şişkinlik yapmayarak hareket özgürlüğünüzü de kısıtlamaz.

 

 

Diz ve Bilek Koruyucuları

kayak-malzemeleri3

Adından da anlaşılacağı üzere kayakçıları diz ve bilek bölgelerinden sakatlanmalara karşı koruma amacıyla üretilmiştir. Özellikle yeni başlayanlar başta olmak üzere bu bölgeler her zaman risk altındadır.

 

 

 

Atkı-Bere

 kayak-malzemeleri5Kayakta kullanmak üzere atkı bere almayı düşünüyorsanız kar maskesi olarak da bilinen tek parça ve sadece gözlerinizi açıkta bırakan polar kar maskelerini tercih etmek işinizi kolaylaştıracaktır. Tek parça oluşu kayak sırasında kayma ya da açılma gibi durumları da ortadan kaldırıyor.

 

 

Kayak Eldiveni

 kayak-malzemeleri6Kullanacağınız eldivenin soğuğu ve karı geçirmemesi ilk kriteriniz olmalıdır. Bunun yanı sıra hareketinizi kısıtlamamalı ki kavrama gücünüzü etkilemesin. Böylece daha rahat hareket edeceksiniz ve baton elinizden kaymayacak.

 

 

Kayak Gözlüğü

kayak-malzemeleri7Öncelikle kayak gözlüğünü seçerken nerede kullanacağınızı belirlemelisiniz. Çünkü gözlük camının rengine ve ne kadar koyu olması gerektiğine kullanacağınız bölgenin hava şartlarına göre karar vereceksiniz.

Cat1 ve Cat4 gibi seviye aralıkları bulunan gözlük camlarından 1. Ve 2. Seviyedeki camlar normal hava şartları için yeterli olacaktır. Renk seçimi yaparken de gün ışığında denemeniz daha doğru bir seçim yapmanız konusunda size yardımcı olacaktır. Yüz yapınıza uygun bir gözlük seçerken kask kullanıp kullanmayacağınızı da göz önünde bulundurmalısınız. Kaskınız ile uyumlu gözlükler seçmeniz kayak sırasında herhangi bir sıkıntı yaşamanızı engeller.

 

Kayak Ayakkabısı

kayak-malzemeleri8Kayak yaparken ayakkabıların ayağa oturmaması en sık karşılaşılan durumlardan biridir. Bu nedenle özellikle yeni başlayanlarda ayak ve bileklerde yaralanma ya da sakatlanma gibi riskler daha fazla yaşanıyor. Kayak ayakkabınızı seçerken ayağınıza tam oturması önemlidir. Hatta bir ya da iki numara daha büyük bile olabilir. Çünkü içine sizi soğuktan koruması için kalın çoraplar giyeceğinizi düşünürsek ayak numaranızdan biraz büyük bir seçim yapmanız ayağınızı daha rahat ettirecektir.